Závislost na počítačových hrách

08.06.2018

Dobrý den, mám velmi inteligentního 14.letého syna, který si bohužel vytvořil závislost na počítačových hrách. Ze školního hodnocení cca 2 - 3 dvojek postupem času upadl na čtyřky a má až extrémní nechuť k učení. Uměli byste mu pomoci ?

Liv

Ahoj, u závislostí můžeme být nápomocni tam, kde dotyčný pomoc chce, resp. kde se dotyčný chce závislosti zbavit, ale nemá k tomu sám dostatek ´sil´.

Dle vašeho mailu předpokládám, že váš syn se her zbavit nechce a to je problém, protože pak není sám nápomocen - nebude dodržovat pokyny ani poctivě užívat esence...

Píšete, že je syn inteligentní; první krok tedy je, aby sám pochopil, že sedět hodiny u her ´inteligentní´ není. Možná by v této fázi mohl napomoct dobrý psycholog, který syna namotivuje k vyšší ctižádostivosti.

Jednáli-li se skutečně už o závislost, neváhejte takového lékaře vyhledat, dokud je syn nezletilý. Až mu bude 18, nic už bez jeho souhlasu nezmůžete. A pokud by měl mít skutečně k závislostem sklon, počítačové hry mohou nahradit ještě problematičtější automaty, sázky aj.

Když bude chtít syn s hrami přestat a náhodou by se mu to nedařilo, pak mu nápomocni být můžeme.

Není ale vyloučená i eventualita, že syn závislý není. Je v pubertě. Spoustu věcí může vnímat rozjitřeně (vztahy), mít leccos za zbytečné (učení), může mít potřebu projevovat vzdor nebo se vůči vám z jakéhokoliv důvodu vymezovat. Hra mu ale třeba může i pomáhat odvádět pozornost od nějakých nepříjemných duševních stavů, které kluci v pubertě mívají.

Těch důvodů může být spousta. Jak už jsem ale uvedla, první krok k tomu, aby se mu z naší strany dalo pomáhat (ať už je důvod jakýkoliv) je, aby sám chtěl. Ne, že vás poslechne, ale že si to opravdu sám přeje.

papa