Strava podle krevních skupin – význam pro sportovce

05.06.2018

Pro týdeník Chebsko Josef V. Vážný, mistr Reiki, bývalý vrcholový sportovec a trenér V&V studia Cheb

Strava podle krevních skupin se stala v posledních letech poměrně známou a populární záležitostí. Mnozí z vás již o ní určitě něco slyšeli nebo četli. Nebudu se nyní obecně rozepisovat o tom, jak velký význam pro náš život krevní skupiny mají, chci se spíš zaměřit na jejich význam pro aktivní i rekreační sportovce, se kterými mám dlouholeté zkušenosti.

Krevní skupina 0

Zdá se, že krevní skupina 0 je skutečně nejlépe připravenou skupinou pro jakýkoliv sport, i vrcholový. Lidé této krevní skupiny jsou připraveni podávat špičkové výkony jak v silových , tak i vytrvalostních sportech. Při tréninku těchto lidí se mohu dovolit naložit jim s naprostým klidem neskutečné tréninkové dávky. Vím, že se velmi brzy dokáží otřepat a vlítnout znovu do dalších tvrdých tréninků. Háček je pouze v tom, a to platí pro všechny krevní skupiny, že musí dodržovat z velké části stravu, která je jim určena. Jsou to doslova masožravci. V mase čerpají nejvyšší podíl energie.

Další energii by měli čerpat z velkého množství zeleniny. Menší význam pro růst výkonnosti mají pro ně všechny druhy rýže a žitné výrobky. Z ovoce jsou velmi prospěšné fíky, blumy a švestky. Z doplňků výživy je pro tuto skupinu podle mého názoru jako jediný prospěšný přípravek SMILAX (Sarsaparila), který zvyšuje sílu i vytrvalost. Ostatním krevním skupinám zvyšuje pouze výdej financí.

Krevní skupina B

Další velmi odolnou skupinou je skupina B . Ta vyniká spíš ve vytrvalostní síle, ale podobně jako skupina 0 dokáže podávat supermaximální výkony i v jakémkoliv vrcholovém sportu. Regeneruje poměrně hůře, než krevní skupina 0. Nedivím se, že tomu tak je. Skupina 0 je přeci jen nejstarší krevní skupina, která musela neustále po svých nahánět různé antilopy, mamuty a nevím co ještě a ten samý den zdrhat do bezpečí před šavlozubým tygrem, kdežto ´béčko´už jezdilo na koních a budovalo a plenilo jako správný barbar kde co. Velkou výhodou skupiny B je, že je všežravá - maso, mléčné výrobky, zelenina, ovoce. Nedoporučuji však všechny potraviny jíst dohromady, abyste se jednoho dne nerozletěli do vesmíru jako při velkém třesku.

Krevní skupina AB

Již méně vhodnou krevní skupinou pro všechny vrcholové sporty je skupina AB . Je-li při vrcholových výkonech vystavena stresovým situacím, dochází u ní ke stavům úzkosti, podrážděnosti a často i apatie. Pokud se však věnuje meditaci a je obklopena při soutěži lidmi, kterým důvěřuje, dokáže podávat v mnoha sportech maximální výkony. Totéž platí i o tréninku. S trochou větší opatrností může svou energii čerpat ze stejných produktů jako skupina B. Oběma skupinám - i z vlastní zkušenosti - nedoporučuji kuřecí maso. Jinak stejně jako skupina B může i tato konzumovat tvaroh, který naopak krevním skupinám 0 a A naprosto nevyhovuje.

Krevní skupina A

Nejméně odolnou krevní skupinou pro vrcholový sport je skupina A . Její reakce na stres je podobná jako u skupiny AB, navíc je tato skupina předurčena k vegetariánství. Pro sportovce, kteří se přesto rozhodnou i přes tento handicap provozovat vrcholový sport, doporučuji konzumovat ryby, zejména lososa (kvůli velkému podílu proteinu). Tato skupina by se měla vyhýbat mléčným výrobkům. Výborně po nich nejen tloustne, ale může si způsobit i mnoho nepříjemného ohledně zdraví. Meditace doporučuje stejně jako pro AB. Velmi dobrým a prospěšným doplňkem výživy pro krevní skupiny A a AB je L-CARNITIN. Podle mého názoru skutečně pomáhá oběma skupinám odbourávat podkožní tuk. Pro skupiny 0 a B je prospěch již minimální. Krevní skupině A vyhovuje, stejně jako skupina AB spíše aerobní sportovní činnost a především uklidňující, meditativní pohybová aktivita (např. jóga, tai-či). U odolnější jedinců však nejsou vrcholové výkony žádnou výjimkou. Vždy je to - a to platí o všech krevních skupinách - záležitost mozku a srdce.Závěrem bych rád doporučil všem zájemcům o vrcholový i rekreační sport: znejte svoji krevní skupinu , nechte si vypracovat tréninkový plán s ohledem na dispozice vaší skupiny. Když k tomu ještě dodržíte stravování vaší krevní skupině příslušné, bude pro vás milým překvapením nejen optimální váha, ale zjistíte i podstatné zlepšení zdravotního stavu, což se samozřejmě týká všech lidí, nejen sportovců.2002

web stránky: www. algernativni-medicina.eu
mail: alternativni.medicina@gmail.com

<