Od nemoci k mistrovským titulům a reprezentaci ČR

05.06.2018

Maratón, půlmaratón - náročný vytrvalostní sport, kde mají šanci uspět pouze silní, zdraví a velice odolní jedinci s velkou vůlí. Většina běžců má uvedené předpoklady už od dětství. Ale co ti, kteří ne? Má šanci stát se špičkovým sportovcem i dítě nemocné? Dokáže vůle člověka překonat zdravotní handicap?

(příběh reprezentanta ČR - Miroslava Sajlera)

"Hranice toho, co mysl zvládne a duše unese je neměřitelná.
V životě však pociťuju rozdíl jen díky duchovnímu posunu, jenž mi usnadňuje rozumět. Instinktivní cítění je vedením, jenž jsem proměnil v jinou dimenzi, jež přichází s otevřením v přijímání, tedy odhmotnění."


(Miroslav Sjaler)


Miroslav Sajler, reprezentant České republiky v půlmaratónu (čtvrtý v italském Meranu, druhý na Taiwanu, držitel titulu mistr České republiky v běhu na 10 km) neměl dětství jako ostatní kluci. Jeho nemocné srdce a problémy s průduškami ho vylučovaly z živých her. Vyjádření lékařů bylo jednoznačné - žádná námaha, žádný sport.

"Byl to hrozný pocit bezmocnosti. Jak to, že nesmím dělat to, co ostatní kluci? Měl jsem sice o své zdraví strach, ale sport mě příliš přitahoval. Byl v tom i určitý vzdor, protože mě v mé dětské nevědomosti samozřejmě nejvíce přitahovalo to, co jsem měl zakázané. Někde uvnitř jsem však pocítil naději, že to může být i jinak. Byla to jakási vnitřní šance a já se jí rozhodl využít. Otočil jsem si život. Chodil jsem s bratrem tajně běhat a cvičit. Měl jsem obrovskou disciplínu a přísnost k sobě samému. Proč? Nechtěl jsem být pouze hubeným, nemocným k,klukem. Toužil jsem něco dokázat..."

Mirkova vůle, píle a disciplína byla podrobena první zkoušce na 55 km dlouhém závodu Brno - Mikulov. To, že překonal všechny krize a závod dokončil, bylo pro něj obrovským vítězstvím. Jedno, že pak pro namožené svaly nemohl týden chodit. Závod mu dodal tolik potřebnou sebedůvěru.
"Cítil jsem se šťastný a naplněný. Poznal jsem přátele, jenž jsou v mém srdci. Pomohli mi dál. Také jsem poznal, že kdo něco překoná a zlomí, je posílen. To platí nejen ve sportu, ale i v životě samotném!"

Miroslav Sajler je dnes už o kus cesty životem dál. Za osmnáct let sportovní činnosti prožil mnoho dobrého i horšího. Procestovat třináct zemí různých kontinentů. Start na dvou světových šampionátech v půlmaratónu bylo neuvěřitelným naplněním snů nemocného malého kluka.
"Sny, jenž se staly skutečností dávají samozřejmě dobrý pocit. Skutečné naplnění je však ukryto hlouběji. Přehodnotil jsem, co je v životě zdánlivé a co opravdové. Pochopil jsem, že harmonie je naplněním dlouhodobým. Toužil jsem být zdráv a věřil v účinnost léčení energií, ale i tak byly v mé mysli bloky.

To dobře cítil můj kamarád, léčitel Josef vážný, na kterého jsem se původně obrátil se zdravotními problémy.

Výhodou bylo, že Josef sám je aktivní sportovec a trenér. Mohli jsme tak sladit otázky mého zdraví a vůbec celé osobnosti i se sportovní činností a to způsobem, který rozvíjí - tj. na duchovní úrovni. Dostali jsme se tak daleko, že se dnes nezdráhám říct: "Díky Bohu vím, že mohu pomáhat víc, než jen útěchou slova. Je to vzácné. Má cesta naplnění je předávat. Příležitostí se mi naskýtá hodně. V životě civilním i sportovním, kde např. díky hokejistovi P. Svobodovi, mohu toto činit pro jeho hráče.

Život je jen okamžikem a proto je vzácné prožít ho v radosti. Je smutné, kolik lidí se v současném světě utíká k drogám a omamným prostředkům. Jsem zklamán z toho, že se více nedává do programů pro ty, jenž nejsou zdraví. Pro ty, jenž potřebují podpořit pozitivním směrem, aby našli smysl naplnění. Může tím být i sport. V mém případě byl. Bylo to dáno a já to poslechl."

Miroslav Sajler spolu se svým bratrem Pavlem, do vedli naplnění dětských představ ještě dál. Vybudovali tradici jednoho z nejlepších závodů v České republice na silnici - závod v běhu mariánskými Lázněmi, kterého se účastní vynikající borci černé pleti i naše domácí špičky.

Sport Chebska, Livia Hoffmannová 2003

Dodatek (doplnění r. 2011)

Míra svoji profesionální běžeckou kariéru ukončil. U sportu je ale stále a jak mu předpověděl Pepa, daří se. V letošním roce slavil jako kondiční trenér s hokejisty Třince mistrovský titul.