Konec hororům – Kejklířka skvrnitá

07.05.2018

Je tma... Po točitém schodišti neslyšně kdosi sestupuje... Jsou vidět jen špičky bot... a vy jenom tušíte...

Kdo viděl film Jáma a kyvadlo, natočený podle stejnojmenné knihy Edgara Allana Poa, ví o čem mluvím. Pravda, v dnešní době různých hororů, krváků a všeho toho možného děsu už to nezní nijak strašidelně, ale na počátku šedesátých let... Navíc mi bylo nějakých sedm, osm let a - v bytě jsme měli mahagonové točité schodiště! Pohříchu v chodbě hned vedle WC.

Jelikož jsem se od útlého dětství bála tmy, nemusím asi líčit, co se se mnou dělo po ´nedovoleném´ shlédnutí uvedeného filmu. Každá večerní nebo noční návštěva toalety byla utrpením. Ve tmě na schodech jsem vždycky viděla sestupovat ty střevíce... ´Osvobodilo´ mě až když jsem se v dospělosti přestěhovala.

Tenkrát byla nouze o byty a já byla šťastná za 1+1 čtvrté kategorie - pro vás mladší, co již neznáte - IV. Kategorie byl byt bez vody a WC. To bylo na společné chodbě. Jak jsem říkala, byla jsem šťastná, že vůbec nějaký byt mám a tak mě taková ´maličkost´ jako záchod na chodbě rozhodně nemohla rozhodit. To teda ne. Jenže - neprozřetelně jsem shlédla film Vetřelec. Od té doby jsem neměla na WC klid, jen jsem dosedla, cítila jsem jak se na mě z vikýře za hlavou plíží chapadla vesmírné příšery...

Nedbajíc jasných varování, že horory pro mne skutečně nejsou vhodnými filmy, nechala jsem se nachytat na jakýsi film o lidech, kteří měli místo očí jen bělmo (jak dnes chabé!!!), vylézali ven jen ve tmě, kdy viděli a honili normální ´denní´ lidi. No, tak to už byl vrchol - před tímhle se nedalo odstěhovat nikam. Tma bývá všude...

Myslím, že se určitě nejednalo pouze o vliv těchto filmů; se strachem být ve tmě sama - ať už se jednalo o strach ze zlodějů, přepadení nebo o ´příšery´ jsem se víceméně potýkala od dětství do hluboké dospělosti. A tak když jsem se kdysi začala seznamovat s Bachovými esencemi, byl strach pochopitelně jedno z prvních témat, které jsem chtěla pomocí Bachovek řešit. Začala jsem užívat esenci kejklířky a letitý úporný strach odezněl za 3 dny. Zní to neskutečně, ale bylo to tak i když jsem pro jistotu doužívala celou měsíční dávku.

Je na místě uvést, že ne vždy a ne na všechno esence takto působí. Neznám klíč, proč to někdy jde tak rychle, byť se jedná o dlouho zažitou tendenci a proč se jinde musí esence užívat i rok a déle. Taky nemůžu říct, že by esence musela stejně rychle působit na vyřešení všech strachů najednou - u mne třeba takové letadlo... No nic. Chci tím jen říct, že každý jsme jiný, každý máme nějakou tu tendenci víc či míň pod kůží. Podle toho se taky odvíjí na co a za jak dlouho esence ´zaberou´. Přičemž délka problémů nemusí být nutně přímo úměrná délce užívání.

Já každopádně vím, že když bych se náhodou přistihla, jak zas chodím po zšeřelém bytě s vidličkou v ruce - je čas na kejklířku.

Kejklířka skvrnitá je vhodná tam, kde člověk trpí úzkostmi vědomého charakteru. ´Vědomého´ znamená, že člověk ví, čeho se bojí. Patří sem všechny typy fóbií včetně sociálních, ale i takové ty ´drobnější´ strachy - např. z učitele, z nemoci, ze stáří, zlodějů, zvířat....apod.

Livia Vážná Hoffmannová

Upozornění: Každý člověk je jiný a hlavně důvody jeho smýšlení, cítění a jednání jsou jiné. Proto výběr vhodné esence nelze zevšeobecňovat. Navíc se skoro u každého jedná o kombinaci různých aspektů potřebných k řešení a tak se kapky sestavují většinou z 4 -7 různých esencí.