Karla jí záviděla kdekterá žena – vinná réva

07.05.2018

Karla Yvetě záviděla kdekterá žena. Sympaťák atletické postavy, vesměs stále v dobré náladě a kondici... ale hlavně muž, který si věděl rady snad se vším. "Ty se máš!", slyšela často od jiných žen. "Ten můj nedovede ani zatlouct hřebík..."

To Karel uměl nejen zatloukat hřebíky. Vyřizoval na úřadech, zašel s dětmi k lékaři, vyznal se dokonce i v módě a rád chodil s Ivetou nakupovat nejen své, ale i její oblečení. No opravdu. Fakt takový chlap existuje :-) a tak se asi ptáte, kde může tady být nějaký problém? A přesto je.

Yvetě by zelené šaty, které jí Karel radil obléct na schůzku absolventů určitě slušely, jenže ona by se líp cítila v džínách... A ten seriál, na který se ráda dívá je - jak říká Karel - asi opravdu pitomý, ale jí se líbí a odpočine si u něj... I mamince by nejspíš prospělo pít preventivně jaterní čaj, co je jí po něm na zvracení a taky chodit na procházky denně, jak jí Karel neustále připomíná... vždyť i ty podle ní pohodlné boty, které jsou dle Karla jistojistě nevhodné už jí vyhodil a přinesl jiné... A děti? Proč by chodily na turistiku, když je společensky prestižnější golf; co na tom, že je nebaví (konec konců i zde se nachodí dost a dost)...

Prostě Karel vždycky ví, co kdo potřebuje, co a jak je správné; názor druhých už je nepodstatný, nepotřebný. Myslí přece za ně...

Yveta už postupně rezignovala na jakoukoliv opozici. Každý jiný názor totiž vyvolával hádky, kterým se chtěla vyhnout. Uhýbání konfrontaci se ale časem začalo projevovat na jejím zdraví a tak to byla paradoxně ona, kdo začal hledat pomoc. Karel zatím pomoc nehledá. Proč taky, on ví přece nejlíp, co nejen Yveta potřebuje...

Potíž lidí typu vinná réva je v tom, že je pro ně obtížné nechat druhým svobodu. Jsou o své pravdě bezvýhradně přesvědčeni a domnívají se, že jeto důvod k tomu, aby je druzí ´poslouchali´; řídili se jejich názory, pokyny, radami. Že se druhým vedle nich špatně dýchá si vůbec nepřipouští - ´mají přece pravdu´ a chtějí přece ´jen jejich dobro´.

Tendence dominovat může začít drobnými ´nevyžádanými radami´, přes rozčilování se a vztek, když není po jejich, až po doslova diktátorské, tyranské jednání (a to už i u malých dětí)

Jak je vidět v příběhu, nemusí se tento sklon projevovat jen v zaměstnání (např. na vedoucí funkci) nebo očividně ve společnosti. Často bývá skryt v partnerských vztazích, vztazích v rodině, mezi přáteli. Narazí-li navíc typ vinné révy např. na typ zeměžluče, může dojít k velmi nevyrovnaným vztahům, kdy v podstatě může slabší jedinec přestat žít ´svůj´ život.

Podaří-li se však tyto osobnostně silné lidi vyladit pozitivně, dokáží bez ´potřeby vládnout´ druhé velice dobře motivovat, povzbuzovat a vést.

Livia Vážná Hoffmannová

Upozornění: Každý člověk je jiný a hlavně důvody jeho smýšlení, cítění a jednání jsou jiné. Proto výběr vhodné esence nelze zevšeobecňovat. Navíc se skoro u každého jedná o kombinaci různých aspektů potřebných k řešení a tak se kapky sestavují většinou z 4 -7 různých esencí.