Jsem nejblbější na světě

08.06.2018

Dobrý den, trápí mě malé sebevědomí, pocit, že jsem nejblbější na světě, neumím se radovat, mám pořád z něčeho depky, mám strach ze stáří, nemocí, smrti...
A.V. (2006)


Ahoj A...,

podle mne se soudíte (vidíte) příliš přísně. Nemyslím, že máte až tak malé sebevědomí, spíš se mi jeví, že máte na sebe vysoké nároky - určitou představu (ideál) jaký byste měl být. TO Vám pak dělá problém se sebepřijetím. Je možné, že se Vám sklon k ´dokonalosti´ (event. preciznosti) promítá do života i v jiných oblastech, ať už pracovních nebo osobních. Vidím totiž u Vás jistou ´přetíženost odpovědností´.

Kromě toho, že se zřejmě nemáte příliš rád nebo se přinejmenším nechcete přijmout takový jaký jste, objevuji i určité sebeobviňování, sebevýčitky. Všechno dohromady pak u Vás pochopitelně vyvolává pocity smutku a beznaděje. Kromě těchto nálad, vyplývajících z výše uvedených příčin, Vás mohou občas přepadat i deprese tzv. bezdůvodné. Nejen tím se pak u Vás projevuje určitá náladovost.

Co se týče strachu, tak bych řekla, že se jedná o více ´typů´, tj. že u Vás nevzbuzují strach jenomznámé příčiny, jež jste jmenoval, ale že míváte i taková ta ´tušení´ - člověk má bez příčiny pocit, že se něco stalo nebo stane. Je mu nepříjemně, stísněně aniž by pro to měl reálný podklad. Je i možné, že někdy můžete zažívat doslova až stavy paniky.

Když to celé shrnu, tak bych zharmonizování Vašeho mentálního stavu viděla v několika okruzích:

  1. Čelit depresivním a melancholickým stavům, stejně tak sebeobviňování. Odbourat trápení a beznaděj, které Vás postupně dovádí k apatii, k nevíře, že bude zase dobře.
  2. Vyrovnat pocity strachu.
  3. Posílit Vaši schopnost bezpodmínečné lásky, která Vám m.j. pomůže mít rád i sám sebe a to ´bez podmínek´, tj. takového, jaký jste. Nebudete-li si cenit sám sebe, druzí to vycítí a někteří z nich si Vás pak nebudou také cenit. Mohl byste se tak dostávat i do určitého ´područí´ někoho jiného (nebo jiných obecně).
  4. Posílit Vaši důvěru v sebe a ve svůj názor - máte dobrou intuici a většinou dobře víte, co a jak. Přesto si příliš nevěříte a nejspíš hledáte ´potvrzení´ u druhých. Naopak zmírnit Vaše požadavky na sebe samého.

Vše najednou do užívací směsi dát nejde, proto jsem vybrala kombinaci, která je pro Vás v tuto chvíli nejužitečnější - Před doužíváním se mi ozvěte, abychom provedli před namícháním další směsi kontrolu. Při jakémkoliv dotazu mi zavolejte nebo napište. (Bývám často 2-3 dny mimo Prahu - mějte proto prosím trpělivost, kdybych Vám hned neodpovídala)

papa Liv


Dobrý večer Liv,

děkuji za Vaši analýzu. Jsem velmi překvapený, jak moc jste se trefila. Určitě se ozvu.

S pozdravem, A.V.