Žlučníkové obtíže

Obtíže se žlučníkem se mohou projevit jak mírnějšími ´upozorňujícími´signály o poruše funkce (např. tlakové bolesti v krajině jaterní, zhoršené trávení, ztráta pocitu hladu, občasný mírný zánět žlučníku) přes akutní či chronický zánět (bolest v nadbřišku a citlivost na dotyk pod pravým žeberním obloukem, doprovázené obvykle horečkou) až po koliky (krutá bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad)

Při akutním záchvatu (obvykle způsobeném žlučníkovými kameny, jež ucpou žlučovody) se bolest nesnesitelně stupňuje a posouvá se k pravému podžebří, odtud pod lopatku, ale i jinam. Nemocný říhá, má nauseu nebo zvrací, může mít i pocit dušnosti. Prudce stoupá i horečka s třesavkou. (Při akutním záchvatu je nutná okamžitá lékařská pomoc!)

Duševní příčiny

Žluč má za úkol rozkládat potravu procházející dvanáctníkem a pomáhat játrům neutralizovat jedovaté látky = jedná se o látku ´agresivní´. Toho, kdo sleduje náš seriál a pozvolna se naučil hledat souvislosti, již určitě správně napadlo, že potíže se žlučníkem upozorňují na problémy zacházení s vlastními agresemi. Ten, komu ´stoupá žluč´ v těle, ale svou zlost nevyjádří, se potřebuje naučit se svou agresí zacházet. Nepotlačovat ji, ale adekvátně vyjádřit.

Pokud se těchto nevyjádřených agresivních pocitů nastřádá mnoho, nastává další stupeň – žlučové kameny (zhuštěné výbuchy, které člověk dlouho potlačoval) a následně i koliky.

Prevence

Pomocí silných pohybů a hlasitého křiku projevit a vyžít agresivní energie.

Naturopatie

Doporučuje se dieta s velmi omezeným množství tuků (živočišné tuky zcela vyloučit). Nedoporučují se ani mlékárenské výrobky, čerstvý chleba a pečivo, polévky z kostek, káva, kakao, čokoláda a alkohol.

Strava má obsahovat

hodně čerstvého ovoce a celozrnných obilovin. Za zvláště prospěšné se považuje čerstvá citrónová šťáva a hořké saláty (např. z čekanky, štěrbáku, artyčoku)

Fytoterapie

Když se žluč dostává do žaludku a projevuje se pálivou bolestí v nadbřišku, můžete vyzkoušet tuto směs: 50 g kořen proskurníku, 50 g jitrocele, 50 g plicník, 25 g kopřiva, 20 g list ořešáku, 25 g heřmánek – 1 lžička na šálek, vařit 3 minuty a pít 3× denně půl šálku mezi jídlem.

Obecně se doporučuje užívat hořké byliny, které povzbudí tok žluči a omezí zánět žlučníku (např. zeměžluč, hořec, vlaštovičník, oman, pampeliška).

POZOR: některé látky povzbuzující játra a žlučník mohou stimulovat i svalstvo dělohy. Těhotné ženy by se proto měly před jejich užíváním rozhodně poradit s odborníkem!

E. Cayce

Jako velmi účinný (a to i v případě žlučových kamenů) uvádím z Cayceho receptů ricinový obklad. Doporučuji vám si tento popis opsat, jelikož je účinný na rozmanité břišních obtíže (nafouklá bolestivá střeva, střevní srůsty a ucpání, žaludeční vředy, zánět slepého střeva), je vhodný také tam, kde nějaká rána či srůst brání normálním pochodům v těle. Ricinové obklady krajiny břišní také často ulevují od stresu a rozrušení.

Popis: 3–4 vrstvy flanelu důkladně namočte do ohřátého ricinového oleje (ohřejte na takovou teplotu, jakou tělo snese), přiložte na oblast žlučníku, jater a slepého střeva vpravo dolů a přes břicho. Obklad přikryjte kusem látky, abyste nic neušpinili, dejte přes něj elektrickou dečku či horký termofor a zahřívejte. Zábaly aplikujte každý týden a to tak, že 3 po sobě jdoucí dny dáte na 1,5 až 3 hodiny denně zábal, následující tři dny místo obkladu užijte před spaním 1 lžičku olivového oleje.

(Rozsah článku nemůže pokrýt danou problematiku ani potřebný individuální přístup k léčbě. Při vážnějších obtížích proto vždy konzultujte s příslušným odborníkem!)

Liv Vážná Hoffmannová, www.alternativni-medicina.eu , alternativni.medicina@gmail.com
 

Související článek: O NEMOCI – úvodní článek seriálu

zpět

Náhled tisku | Vytisknout stránku | Nahoru


Doporučujeme: Nutri Exact, Nemoci

2011 © Alternativní medicína Lijo-ki | Prohlášení o přístupnosti | Clearbox | Vistamedia