Průjem

Akutní průjem většinou následuje po snězení infikovaného či jinak organismu ´nesedícího´ jídla. Příčinou je zánět tlustého střeva, který se ve většině případů za 1 až 2 dny upraví. Déle trvající průjmy však mohou být vážné, především pro děti a osoby s chatrným zdravím, kterým ztráta tekutin může způsobit dehydrataci.

Chronický, opakující se průjem může mít mnoho příčin – emoční lability a neurózy, infekce a parazity, nesnášenlivosti a alergie, poruchy výživy (avitaminóza, podvýživa, přebytek uhlovodanů), choroby střevní, žaludeční, žlučníkové, slinivky a další (např. nádory).


Duševní příčiny

Vylučování slouží k odstranění již nepotřebných látek z organismu. K tomu za normální situace dochází tehdy, když člověk z potravy (přeneseno z dojmů) strávil a vyčerpal vše, co bylo pro něj důležité. Pokud je vylučována potrava (tedy nové duchovní zážitky) předčasně, nejsou zpracované; člověk z nich nezískal  to potřebné, nýbrž nechal stravu (přeneseně dojmy) propadnout nestrávené.

Průjem poukazuje též na strach ze života (´nadělal si strachem do kalhot´), nedostatek flexibility, zbytečnou snahu něco si udržet a také kritičnost.

Akutní průjem poukazuje na aktuální problém, se kterým člověk nechce mít nic společného. Chronický pak signalizuje celkový strach, že člověk svůj život nezvládne.


Svépomoc

Průjem je přirozenou reakcí těla na nežádoucí látky. Proto by se podle některých terapeutů neměl prvních 36 hodin uměle potlačovat. (Je však důležité předejít ztrátě tekutin!)

Prvních 24 hodin se doporučuje nejíst, pouze pít minerální vodu nebo dvě lžičky jablečného džusu v pravidelných intervalech o délce 15 až 30 minut. Když příznaky ustoupí, lze zařadit vařenou rýži s vodou, zeleninové šťávy a polévky, výborná je vařená mixovaná mrkev. Poté pozvolna přecházet na obvyklou stravu. Součástí léčby by měl být klid na lůžku v teple a doplňování tekutin.


Fytoterapie

Při slabších infekcích lze aplikovat 2× denně kapsli česnekového oleje a 3× denně 3–4 lžičky nálevu z řepíčku lékařského, jitrocele či pelargonie se špetkou práškové skořice, zázvoru nebo mletého kmínu – 30 g bylin na 0,5 l vody, nechat 15 minut stát, potom scedit.

Na chronický průjem můžete zkusit směs 30 g nátržník, 30 g ovoce borůvky, 20 g máta peprná, 10 g heřmánek, 10 g šalvěj nebo mochna – 1 lžička na šálek, vařit 2 minuty a pít po malých dávkách během dne.


Aromaterapie

Průjem nervového původu klidní esence heřmánku, pelargonie, jalovce, levandule a santalového dřeva. 3–4 kapky esence se rozmíchají ve lžičce základního oleje (např. olivového), vmasírovává se do břišní krajiny 2× denně. Pomáhá i koupel se 6–8 kapkami některé z uvedených esencí.

(Rozsah článku nemůže pokrýt danou problematiku ani potřebný individuální přístup k léčbě. Při vážnějších obtížích proto vždy konzultujte s příslušným odborníkem!)

Liv Vážná Hoffmannová, www.alternativni-medicina.eu , alternativni.medicina@gmail.com
  

Související článek:
O NEMOCI – úvodní článek seriálu

zpět

Náhled tisku | Vytisknout stránku | Nahoru


Doporučujeme: Nutri Exact, Nemoci

2011 © Alternativní medicína Lijo-ki | Prohlášení o přístupnosti | Clearbox | Vistamedia