Malárie

Považujete malárii za exotickou nemoc, která se vás nemůže týkat? Považujete české luhy a háje z hlediska této nemoci za bezpečné? Článek, který mi zaslala diagnostička ing. Bláhová, vás vyvede z omylu.
Pokud jste ´neúměrně´ unavení, hodně a často se potíte nebo míváte návaly horka, trpíte bolestmi kloubů či migrénami event. se přidružují další obtíže – měli byste zbystřit. Možná je tento článek přínosný právě vám.


Poslední měsíce testuji téměř každý týden nějakého klienta s touto infekcí.  Zdaleka nejde jen o cestovatele, naopak, nejvíce mých malarických klientů pochází z jižní Moravy.  Břeclavsko, Hodonínsko, Valtice, Znojmo, Novomlýnské  nádrže, Lednice, Kyjov, Uherské Hradiště, Původní bažiny, záplavové oblasti, chovné rybníky, řeky  Morava, Dyje, Jihlava…to  jsou  oblasti  s vyšším výskytem  komářích  přenašečů. Severu Moravy a Vysočině se  však malárie také nevyhýbá. 

Vysoký záchyt  malárie hlásí i písecká kolegyně z  rybníkatého kraje. 

Dnes  mám v evidenci  přes 70 malariků, s touto infekcí  za mnou chodí celé rodiny. Někteří si vzpomněli, že se jejich praděda vrátil s malárií z bojů na Piavě, pak se teprve ženil. Jiní, s bydlištěm kolem Slavkova, mají francouzské předky. Malárie je přenosná pohlavním stykem, z matky na dítě.

,,Potím se odjakživa, co si pamatuji, moje  matka bývala horkokrevná, i v zimě chodívala naboso a nalehko.“  ,,Potím se od té doby, co se přítelkyně vrátila z Itálie, a ta hřeje jak kamínka.“ Možná, že i některé ,,návaly horka“, které trpělivě snášejí české a moravské ženy, mohou souviset s touto infekcí.


Malárii jsem chybně považovala za exotickou infekci

Při testování malariků  jsem chybovala zatím nejvíce  za celou svou praxi.

I proto píšu tento článek, jako varování a vzkaz kolegům. Považovala jsem ji přeci jen za exotickou infekci a při prvních sezeních jsem na ni nepomýšlela.  Mnohé případy jsem odhalila až při opakovaném měření.  

Ale postupně jsem si o malárii musela něco nastudovat. Naučila jsem se vnímat její typické klinické projevy, a rozlišovat je od symptomů borreliků, chlamydiků, virózy EBV, chřipek, koků, migrační fáze parazitů, atd.

U nás se můžeme setkat s lehčími typy malárií, jejichž přenašeči jsou  prokázáni i v Evropě. Už dávno neplatí, že endemická oblast malárie je jen Afrika, jižní Amerika a Asie. To jsou informace staré 20 let, a naši lékaři –odborníci na cestovní medicínu – se ještě nevzbudili. Cestování vneslo do populace ještě větší chaos a hmyz nás propojuje i s osobami, které se z tropů vrátily. S globálním oteplováním se komáří přenašeči posunují stále více na sever. Přibylo jich i po opakovaných záplavách v posledních letech.

Podle WHO ročně onemocní malárií 300 miliónů lidí , ročně se nakazí  v průměru 10.000 evropských turistů. 
       

Jaké jsou známé druhy malárií

  • Plasmodium malariae – benigní, mírnější čtyřdenní, evropská
  • Plasmodium vivax-třídenní, evropská, mírnější, rozšířená po celém světě.
  • Plasmodium  ovale-slabá  čtyřdenní  evropská  forma
  • Plasmodium  falciparum- maligní terciána, najdete ji opravdu většinou jen u cestovatelů, kteří se vrátili z exotických destinací.  Do USA ji například zavlekli afričtí otroci. Bez léčby může být smrtelná.


Klinické projevy malárie


Studenokrevní potivci  

ledové vlhké dlaně – mívají malárii desítky let, i od peřinky. / ,,Nesla jsem si syna z porodnice, už v povijanu měl krůpěje potu na čele“/. Mají nedokrvené studené konečky prstů na rukou nebo nohou, v noci se nemohou zahřát ani pod peřinou. Je jim často zima, prožívají, nebo si pamatují  zimničnaté třasy. Během záchvatů upadají do depresí. 

 

Teplokrevní potivci

Nápadně teplé až horké ruce, někdy suché, jindy zpocené – získali malárii nedávno, v rozmezí několika let. Nemusí se potit na dlaních, ale i jinde – šlapky, hruď, podpaždí, záda, obličej. Více se potí v noci, než ve dne. Při práci a sportu  propotí oblečení do nitě. V zimě chodí na lehko. Při čerstvé malárii pacient prožívá zimničnato-horečné stavy. Často se potí i zcela bez příčiny, při klidném sezení. Rozrušení zvyšuje potivost, někteří hlásí, že pot neobvykle páchne, nebo je slanější. Všichni jsou mimořádně unavení a spaví, mnohé z nich bolí klouby a úpony. 

Bolesti kloubů a páteře jsou strašné, nesnesitelné. Plasmodia napadají všechny orgány v těle, takže projevy mohou být různorodé.  

Malarik může mít vyčerpávající migrény, které  jen málo reagují na analgetika. Může mít nevysvětlitelný kašel, dusí se. Nemoc může provázet i bolest břicha a průjem. U vážných případů, především  tropických tercián, mohou selhávat ledviny, objeví se krev v moči. Moč má pak hnědočervenou barvu. Malarikovi  nikdo jeho únavu nevěří, takže jsou lékaři odesíláni k psychiatrům a doma slyší, že jsou líní. Hodně jich skončilo na antidepresivech. Fungují jen silou vůle, prospali by den. Mívají stále slabě zvýšenou teplotu, zvýšený revmatoidní faktor, vysoké ASLO, špatné krevní i jaterní testy, nedostatek červených krvinek, anemie, nedostatek železa…

Srpková anemie byla objevena u obyvatel Středomoří, plasmodia byla nalezena v dřeni  jejich dlouhých kostí.

Malarici si často si uvědomují cyklický průběh onemocnění, vždy dva tři dny se cítí lépe, pak opět nastane propad. Z krve se dá malárie zjistit jen při malarickém záchvatu.


Diagnóza

Do očí bijící malarické symptomy se  postupně  během let stírají a mizí. Zůstává bolest kloubů a svalů, únava. Pak už je čím dál tím těžší přijít na příčinu. Plasmodia  patří ke kokcidiím. Poradce  vytestuje pozitivně skupinu kokcidií . Napadne ho, že má pacient mnohem pravděpodobnější toxoplazmózu. Toxoplazmóza vyjde pozitivně. Poradce se s tím spokojí a dál už nehledá.  A to je chyba.

Jak se nakonec přeci jen dopátráme, že jde o malárii ?

Malarik  velmi pomalu a těžce reaguje na jakoukoliv léčbu, která  není zaměřena přímo na malárii. Musela jsem proměřit desítky lidí, než mi došlo, že imunitní systém je moudřejší než my a malárii  preferuje před VŠEMI ostatními infekcemi, dokonce i těmi nejzávažnějšími, jako jsou onkoviry, žloutenky, borrelie, apod. Imunitní buňky se ze všech sil snaží udržet krev čistou a udržet nás naživu. Proto malarikům naměříte neobvykle velkou sbírku patogenů. Najdete vše, co v životě prodělali, zdědili, co dostali od partnera, aniž by se imunitní systém snažil infekce nějak potlačit.  

I u velmi mladých lidí  měřím nepravděpodobné  množství infekcí všeho druhu, včetně onkologie. Mezi malariky je také hodně těch, co mají už za sebou  nějaké  onkologické léčení. Mimořádný počet zátěží je první známka, že něco není v pořádku.

Druhým rysem jsou stále se vracející infekce a téměř žádný posun k lepšímu v subjektivních pocitech klienta. 

Dnes už zpětně odhaduji, kdo z minulých klientů, kteří detoxikaci záhy opustili, mohli mít také právě malárii, na kterou jsem nepřišla včas. Malarik pomalu reaguje na detoxikační kapky, vyjma speciálky Plasmodium.

Špatně reaguje i na jakoukoliv jinou léčbu, například na metronidazolovou léčbu prvoků nereaguje vůbec.

Z antihelmintik nejlépe účinkuje praziquantel, částečně albendazol. Zapper nebo plazma jim  pomohou málo. Na druhou stranu nedělat nic znamená neuzdravit se.


Příklad z praxe 1

Typický případ jsem  měřila nedávno. Kolegyně řadu let bere detoxikační preparáty, chodí na plazmu, zapperuje se a zopakovala nejméně 4× celou protiparazitární kúru. Měřila jsem ji nejméně 7– 8×  v rámci dvou let.

Ruce má suché, normálně  teplé. Nikdy se mi o pocení nezmiňovala. Stále má

však tytéž bolesti a potíže a stále nemůžeme být s ničím hotovy, přestože na sobě pracuje takovou dobu.

Nechová zvířata  a v exotických krajích nepobývala.

Už jsem rezignovala a jen tak na půl úst jsem se posledně pro jistotu zeptala, jestli se nepotí. ,,Potím se hrozně, hlavně na zádech!“  ,,A proč jsi mi to nikdy neřekla ?“ ,,Mám to tak dlouho, že už mi to nepřipadalo důležité.“ Kolegyně měla Plasmodium  vivax.  

Symptomy klientů by měly v zásadě ,,sedět“ na to, co jste naměřili. Dostalo se mi do rukou pár výstupů od horlivých kolegů, kteří naopak vidí malárii, včetně tropické, téměř u každého klienta. Musíme kontrolovat symptomy na naměřené zátěže.


Léčba


Evropané si podle afrických lékařů s malárií poradí těžko

Nepočítejte s tím, že vám v této zemi malárii najde oficiální laboratoř. Klientka s manželem  pobývala několik let v Ghaně a v Egyptě. Poštípali ji moskyti. Ghanský i egyptský lékař bez problémů malárii našli a léčili. Když se vrátila do vlasti, zjistila, že se opět objevují návaly horka a pocení. Navštívila TŘI specializovaná  pražská a brněnská pracoviště, ani v  jednom jí malárii nepotvrdili. Já jsem našla ještě tři druhy malárie, včetně tropické.

Oba afričtí lékaři se shodovali, že nemá smyslu léčit malárii v Evropě. Existuje prý více než padesát kmenů malárií , a Evropané si s nimi neporadí.

Kdybyste měli náhodou nevídané štěstí, dostanete  antimalarika.  Krátkodobá léčba  malárii nevyřeší, dlouhodobá nepřichází v úvahu pro mnohé drastické vedlejší účinky léků, včetně onkologických. Dokud se však nezbavíte malárie, nevyřešíte nic.


Léčba pomocí MMS

Nezbývá tedy než jediné, a to MMS. Doporučuji MMS2 s  BETAINEM  HCL.  Tekuté MMS1 je vhodné do koupelí a na zábaly kloubů. Léčba je dlouhodobá, několikaměsíční. Pak následuje kontrola celého těla, orgán po orgánu, včetně kostní dřeně, kloubů, páteře a mozku. I tam malárii najdete. Orgány, kam se nedostalo MMS, nutno drenážovat kapkami, spolu se speciálem na plasmodia.  Vyčistíte-li malarikovi krev a lymfu, další kapky už zabírat budou. Klient se navíc mezitím zbavil všech ostatních patogenů, jako virů, bakterií, plísní, i drobnějších druhů parazitů, takže jeho detoxikační mapa bude téměř prázdná.


Léčba potní kůrou, kryoterapií, chininem

Další možností, jak si pomoci, je opakovaná potní kúra. Tělo se umí zbavovat  plasmodií  při teplotě vyšší než 38 stupňů Celsia. 

Nachystáme si do postele elektrickou dečku nebo termofory s horkou vodou. Vedle postele rezervní pyžamo a lipový nebo bezinkový čaj do termosky. Ve  vaně posedíme alespoň půl hodiny, ve vodě tak horké, jak vydržíme. Pak si vlezeme do postele, prolijeme se horkým čajem nebo svařeným vínem a zakryjeme se po bradu. Měníme pyžama.
Našla jsem údaj, že po 20 – 36 potných kúrách je malárie vyléčena.

Mám klientku, která se zbavila malárie instinktivně – právě opakovanými potnými kúrami. Trvalo jí to tři roky.
Malarici si také pochvalují sport, při kterém se zpotí, jako je běh, step, rotoped , aerobik,  nebo rychlá  jízda na kole.
Sauna je přínosná, bez ochlazovací fáze ve studené vodě. Nemocný jen na chvíli vyjde ven zchladnout. 

Pomůže i opak – kryoterapie. Plasmodia zmrznou. 

Existují homeopatika s chininem. Pijte tonik, čaj z vrbové kůry, zkuste tablety s chinovníkem.  


Lékaři často pacientům ´nevěří´

Český malarik bývá léčen antidepresivy, metothrexátem, aulinem, injekcemi zlata, biologickou léčbou za statisíce, kortikoidy, někdy dokonce chemoterapií.

Mám klientku, která se vrátila z dlouhých a romantických baťůžkářských toulek po Indii, Pákistánu a Íránu. Byla tam nesčetněkrát poštípána komáry, což brala na lehkou váhu. Koupali se v místních rybnících. Jedli, co se dalo. Doma  jí pak začalo být tak zle, že sotva vstala z postele. Nebyla schopna slabostí  pohnout končetinou. Měla návaly horka a zimy. Žádná vyšetření neodhalila příčinu jejího krutého únavového syndromu, přestože lékařům sdělila, odkud se vrací. Skončila na brněnské psychiatrii, kde ležela několik měsíců pod silnými antidepresivy.  Jen silou vůle se ubránila uzavřenému oddělení s elektrošoky. Když ji propustili, dostala se ke mně. Kromě asi padesáti jiných parazitů  jsem naměřila  Plasmodium falciparum, tropickou malárii.

Doufám, že článek bude užitečný pro ty čtenáře, kteří se po letech marného běhání po doktorech v tomto popisu najdou a konečně se dozví, co je příčinou jejich potíží. Je to především vodítko pro všechny pacienty s revmatickou  artritidou. 

Ing. H. Bláhová

zpět

Náhled tisku | Vytisknout stránku | Nahoru


Doporučujeme: Nutri Exact, Nemoci

2011 © Alternativní medicína Lijo-ki | Prohlášení o přístupnosti | Clearbox | Vistamedia