Cukrovka

Neuhasitelná žízeň, vylučování enormního množství moči, svědění, špatné hojení ran, únava – to bývají první příznaky onemocnění cukrovkou. Nemoc vzniká, když slinivka břišní nevytváří dostatečné množství inzulínu – hormonu, regulující hladinu krevního cukru.

V některých případech může u cukrovkářů dojít ke komplikacím, např. k angině pectoris, postižení očí, selhání ledvin, poruchám krevního oběhu v nohách (tím i zvýšené riziko infarktu nebo mozkové mrtvice) a blokádě tepen. Nemocní by neměli návštěvu u lékaře podceňovat, a to nejen kvůli zmíněným možným komplikacím. Přestože je cukrovka onemocnění vážné, je kontrolovatelné a diabetici se s ní dokáží naučit žít.

Duševní příčiny

Cukr je symbolem lásky a náklonnosti, je tudíž často synonymem pro příjemné pocity. Člověk, trpící cukrovkou se stává vědomě či nevědomě neschopným přijmout lásku svého okolí a zároveň dát něco ze sebe. Udržuje si odstup od ´sladkých stránek´ života, dochází tak k určité poruše v hodnocení lásky.

Kromě virové infekce a dědičných dispozic může nemoc zapříčinit šok či jiný přelomový stav, kdy se člověk musí vyrovnat sám se sebou (velká nadváha, těhotenství, puberta, přechod, ztráta zaměstnání, rozvod…). Člověk se nepovažuje za láskyhodného, domnívá se, že si lásku nezaslouží. Schopnost lásky mu chybí, což může být zapříčiněno i nezpracovaným zklamáním.

Žízeň nemocného upozorňuje, že žízní po lásce, špatně hojené rány znamenají, že se stále znovu a znovu zraňuje a staré rány se tak nestačí hojit. Poruchy ledvin zase poukazují na neshody v partnerství, onemocnění očí na potřebu naučit se dívat jinýma (milujícíma) očima.

Cukrovka u mladých lidí vypovídá o tom, že se ještě nenaučili přijímat sami sebe. Staré lidi zase upozorňuje, že nejsou tím člověkem, za kterého se dosud považovali, musí teď něco změnit. Shrnuto: výzva, která se za diabetes skrývá pobízí nemocné k poznání vlastní hodnoty, jedinečnosti, toho, že jsou lásky hodny. Ten kdo přijal všechny aspekty svého já, může přijmout i lásku a radost, a tím pádem ji i dávat dál.

Naturopatie

Soudí se, že strava s vysokým obsahem vlákniny (celozrnný chléb, brambory ve slupce, potraviny z obilovin s otrubami, pečené boby, brambory ve slupce, špenát aj.) snižuje nároky těla na inzulín. Jako prevenci proti komplikacím, spojených s cukrovkou, se doporučuje užívat denně 1 g vitaminu C, 250 m.j. vitaminu E, 200 mg ohromu, 4 mg manganu a 15 mg zinku (konzultujte se svým ošetřujícím lékařem!).

Fytoterapie

Přísnou dietu s vysokým obsahem vlákniny můžete doplnit užíváním syrového česneku, který má omezovat vzestup hladiny krevního cukru. Jako byliny pro ulehčení se doporučují pít lopuch (napomáhá ledvinám), hořec (pro stimulaci slinivky) a jestřabinu (snižuje hladinu cukru).

Aromaterapie

Do tělového oleje (nebo oleje do koupele) nakapat 6–8 kapek kafrové silice, eukalyptové, čapího nůsku, jalovce, citronu a rozmarýny lékařské. Tato směs má pomáhat vyrovnávat sekreci slinivky. Čtyři kapky uvedené směsi silic lze také smíchat se lžičkou základního rostlinného oleje a pravidelně jím masírovat záda.

E. Cayce

Podle Ceyceho je dobré přidávat do jednoho jídla denně podmáslí (nejlépe čerstvé), neboť obsahuje látky, které napomáhají vylučování výparů ze střevního systému.

Rozsah článku nemůže pokrýt danou problematiku ani potřebný individuální přístup k léčbě. Při vážnějších obtížích proto vždy konzultujte s příslušným odborníkem!

Livia Vážná Hoffmannová

Související článek: O NEMOCI – úvodní článek seriálu

web stránky www. alternativni-medicina.eu , mail: alternativni.medicina@gmail.com

zpět

Náhled tisku | Vytisknout stránku | Nahoru


Doporučujeme: Nutri Exact, Nemoci

2011 © Alternativní medicína Lijo-ki | Prohlášení o přístupnosti | Clearbox | Vistamedia